ΡΟΗ

ΣΗΜΕΡΑ ήταν η σειρά της ΜΕΝΤ  να σπάσει την έδρα του ΑΣΩ  Κέρδισε 0-3 (14-25. 14-25 19-25) και οδηγεί τον ημιτελικό σε τρίτο παιγνίδι ,την Κυριακή στο γήπεδο της .
Οι φιλοξενούμενες  άψογες και παθιασμένες έφυγαν με το διπλό και όλα  θα ξεκαθαρίσουν στην έδρα τους .

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΣΓΟΥΡΟ

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 23-25 Μαρτίου.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2018-19

Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ3)
Διαιτητές: Θεμελής- Βουδούρης, Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κουρπανίδης, Τόλιος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Λύκειο Κομοτηνής 17.00: Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Σταματόπουλος, Γραμματεία: Μιχαλιτσούδη.

Μετς, Αθήνα 19.30: Α.Ε.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Περρος, Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019

Πανελληνίου Γ.Σ. 16.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές:  Μυλωνάκης Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Βασιλειάδης , Επόπτες: Νικάκης, Αλεβετσοβίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Μίκρας 17.30: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός (ΕΡΤ2)
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Κάλλης Εμ., Επόπτες: Ανθυμίδης, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.


Volleyleague Γυναικών - 21η αγωνιστική


Παρασκευή 22 Μαρτίου

Μ. Μερκούρη 19.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΣ Ηλιούπολης
Διαιτητές: Διαμαντής, Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καλυμνιού.

Σάββατο 23 Μαρτίου

Γ. Γεννηματάς 19.00: ΑΣΠ Θέτις - ΑΣ Μακεδόνες
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ., Επόπτες: Κατσιάρας, Κομιανού, Γραμματεία:

Π. Σαλπέας 19.00: ΑΟΦ Πορφύρας - Πανναξιακός ΑΟΝ
Διαιτητές: Μουλά Λ., Τσίτσικας, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηθωμά, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

ΔΑΚ Ευόσμου 19.00: ΑΠΣ Αίας - ΑΟ Ηλυσιακός
Διαιτητές: Δανιηλίδου, Παπαδόπουλος Αρ., Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Κεχαγιά, Παπαδοπούλου Χ., Γραμματεία: Καρακούλια.

Κορίνθου 19.00: ΑΣΠ Κόρινθος - ΑΟ Θήρας
Διαιτητές: Πικραμένος, Κτενάς, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κούγιας, Σπίνας, Γραμματεία: Λιόντου.

Δευτέρα 25 Μαρτίου

ΔΑΚ Πυλαίας 17.00: ΑΣ Άρης - ΑΟ Μαρκοπούλου
Διαιτητές: Τσιούλα, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Λούμσι, Κακάτσιου, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Pre League - 21η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

Μοιρών 16.00: ΓΑΣ Μεσσαράς - Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Αμαργιανιτάκης, Καραπουλάκης, Γραμματεία: Σπιθάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης.

Σχ. Ν. Φιλαδέλφειας 16.00: ΑΕΚ - ΓΣΚ Ηρακλής
Διαιτητές: Μαύρος, Κυργιαλάνη, Γραμματεία: Δενδή, Παρατηρητής: Παπαναστασάτου.

Μ. Τσικίνας 16.00: ΧΑΝΘ - ΑΓΣ Άρτεμις
Διαιτητές: Μαυρίδης, Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Πασπάλα, Παρατηρητής: Καραγιάννης.

Ζηρίνειο 16.00: ΖΑΟΝ - ΓΣ Πανιώνιος
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μαριδάκης, Γραμματεία: Πανταζή, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.

Τετάρτη 27 Μαρτίου

Στ. Βενέτης 20.00: ΑΟ Αιγάλεω - ΦΟ Βριλησσίων
Διαιτητές: Φραγκάκης, Βελώνης, Γραμματεία: Λυκούδη, Παρατηρητής: Τσάκωνας.

Χαλκιοπούλειο 18.00: ΑΟ Λαμίας 2013 - ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Γραμματεία: Τσάβου, Παρατηρητής: Παναγής.

Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 1ος υποόμιλος

Θέσεις 1-4 - 4η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

15.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - Ροδίων Άθλησις, Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Οικονόμου Β.
15.30: ΓΣ Πανιώνιος - ΟΦΗ, Διαιτητές: Πρέντζας, Παπαχατζής.

Θέσεις 5-8 - 4η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

18.00: ΣΦΑΜ Φοίβος - ΑΟ Αιγιαλέων, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Μ.

Κυριακή 24 Μαρτίου

18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΟ Καλαμάτα 80, Διαιτητές: Γεράνιος, Λιναρδάτος.

Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 2ος υποόμιλος

Θέσεις 1-4 - 4η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

18.30: ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΣ Κέρκης, Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Ράντσιου.
19.00: ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΓΣ Απόλλων, Διαιτητές: Ονόπας, Κατσούλης Β.

Θέσεις 5-7 - 4η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

19.00: ΑΕ Αρμενίων - ΑΣ Κόροιβος, Διαιτητές: Χρηστίδης, Προκοπίου.

Α2 Ανδρών - Β' όμιλος - 23η αγωνιστική

Τετάρτη 20 Μαρτίου

18.00: Πήγασος Πολίχνης - Αναγέννηση Άρτας, Διαιτητές: Τοσουνίδης, Βασιλειάδης.

Σάββατο 23 Μαρτίου

17.00: ΑΣ Μακεδονικός - ΜΑΣ Νίκη, Διαιτητές: Λιοτόπουλος, Ανθυμίδης.
18.00: ΑΣ Άθλος - ΧΑΝΘ, Διαιτητές: Τζεπκινλής, Μαργαριτίδης.
18.00: ΣΦΚ Πιερικός - ΣΠΑ Καρδίτσας, Διαιτητές: Πορτοκαλίδης, Χάνος.
18.30: ΑΕΝ Πανοράματος - ΜΓΣ Απόλλων, Διαιτητές: Μπουγιούκας Κ., Κυριακόπουλος.
19.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΑΟ Σερρών, Διαιτητές: Κουκουμάκας, Δρανίτσας.

Ρεπό ο ΑΣ Ελπίς.

Α2 Γυναικών - Α' όμιλος - 21η αγωνιστική

Σάββατο 23 Μαρτίου

16.00: ΑΣ Νηρέας - Ένωση Βύρωνα, Διαιτητές: Λιάκου, Οικονομοπούλου.
16.00: ΟΦΑ Απολλώνιος - ΑΟ Ποσειδών, Διαιτητές: Μαρκάτης, Αρβανίτης.
16.00: ΑΕ Αγ. Παρασκευής - ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου, Διαιτητές: Γεωργάκη, Καπλανίδης.
16.00: ΓΣ Πετρούπολης - ΑΣΠ Απόλλων, Διαιτητές: Παπαδογιάννης, Καντλή.
16.00: Απόλλων Καλαμάτας - ΑΟΝ Αμαζόνες, Διαιτητές: Τσουμελέας, Χριστοδουλόπουλος.
16.00: ΓΣ Αστέρας Αγ. Δημητρίου - ΓΣ Μεσσηνιακός, Διαιτητές: Μουστάκη, Παπαστάμος.

Α2 Γυναικών - Β' όμιλος - 23η αγωνιστική

Παρασκευή 22 Μαρτίου

19.00: ΑΣΚ Λαγκαδά - Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, Διαιτητές: Κεχαγιά, Μπέλλος Εμμ.

Σάββατο 23 Μαρτίου

18.00: ΓΣ Ένωση Ελασσόνας - ΑΣ Ασκληπιός, Διαιτητές: Κατσιούλης, Σκορδαρά.
18.00: ΓΣΓ Νίκη - ΑΟ Καβάλας, Διαιτητές: Παπαχρήστου, Μαρκάτσας.
18.00: ΑΣ Γιάννενα - ΓΣ Δράμας, Διαιτητές: Αποστόλου, Γκοργκολής.

Κυριακή 24 Μαρτίου

18.00: ΕΟ Σταυρούπολης - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση, Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μαλακίδης.

Τετάρτη 27 Μαρτίου

20.30: ΑΣ Νέα Γενεά - ΑΣ Ελπίς, Διαιτητές: Μαυρίδης, Δρανίτσας.

Ρεπό η ΕΑ Λαρίσης.

ΟΧΙ ΔΕΝ γνωρίζαμε τίποτα όταν στην προαναγγελία του αγώνα μιλούσαμε για διακοπή ρεύματος στο Κονταξοπούλειο

Ε λοιπόν έγινε διακοπή ,διακόπηκε η προθέρμανση των ομάδων και μετά απο λίγο επανήλθε το παιγνίδι ΑΣΩ-ΜΕΝΤ θα καθυστερήσει να αρχίσει .

Η διακοπή προκλήθηκε απο ....φυσική αιτία.

Καταιγίδα και κεραυνός

Σε λίγο αρχίζει ο αγώνας 

φωτο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΓΟΥΡΟΣ



Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της τελικής φάσης των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων εφήβων-νεανίδων/

Το πρόγραμμα των νεανίδων (ΔΑΚ Πολίχνης)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

18.30: ΑΣ Ελπίς - ΠΑΟΚ, Διαιτητές: Σταυριανίδης, Τσιούλα.
20.30: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Αιγάλεω, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τσιούλα.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

15.30: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣ Ελπίς, Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τοσουνίδης.
17.30: ΑΟ Αιγάλεω - ΠΑΟΚ, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τοσουνίδης.

Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

14.30: ΠΑΟΚ - ΑΟ Μαρκοπούλου, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Παπαδόπουλος Αρ.
16.30: ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Αιγάλεω, Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα.

Το πρόγραμμα των εφήβων (Μίκρας 1)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

17.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
19.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

18.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.

Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

13.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.
15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μαυρίδης.

Την πεποίθησή του ότι θα στηριχθεί στην εκλογική διαδικασία από πολύ μεγάλο κομμάτι της αθλητικής κοινωνίας της Θεσσαλονίκης, από όπου κι αν προέρχεται αυτό, εξέφρασε στο ραδιόφωνο της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα» ο υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιώργος Ορφανός. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά, ως υπουργός Αθλητισμού άφησε «προίκα» στη Θεσσαλονίκη περισσότερα από 200 αθλητικά έργα και βοήθησε περισσότερους από 300 συλλόγους όλων των ειδών.

Ο Γιώργος Ορφανός αναφέρθηκε και στη Συμφωνία των Πρεσπών, σημειώνοντας ότι δε δέχεται κανένα όνομα της γειτονικής χώρας με τον όρο Μακεδονία, μία πάγια θέση του που την έχει από το 1990.

«Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη, είμαι αρνητικός σε οτιδήποτε δημιουργεί παρενέργειες. Υπάρχει μία Μακεδονία με ιστορική συνέχεια. Υπάρχει αρνητική συμπεριφορά από την κυβέρνηση απέναντι στους πολίτες της Μακεδονίας και της Θράκης, η μεγάλη πλειοψηφία των οποίων δε συμφωνεί με τη συμφωνία των Πρεσπών. Η συμφωνία δημιουργεί κατάλοιπα για τις επόμενες γενιές».

Ο επικεφαλής της παράταξης «Η Θεσσαλονίκη είναι το Μέλλον» έκανε αναφορά και στο ψηφιακό μουσείο για το Μέγα Αλέξανδρο, το οποίο εξήγγειλε ότι θα δημιουργήσει, σημειώνοντας ότι θα στέλνει ένα διαρκές μήνυμα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας.

«Θα είμαι στο δεύτερο γύρο»

Παράλληλα, ο Γιώργος Ορφανός εξέφρασε τη βεβαιότητά του ότι θα είναι στο δεύτερο γύρο των δημοτικών εκλογών, υπογραμμίζοντας ότι θα βοηθήσει τη Θεσσαλονίκη να γίνει πρωταγωνίστρια, από οποιονδήποτε ρόλο του αναθέσουν οι πολίτες.
«Είμαι ο Γιώργος Ορφανός που ξέρει ο κόσμος. Τα ελατήριά μου είναι ισχυρά και αφορούν την πόλη και το μέλλον της. Η Θεσσαλονίκη έχει ανάγκες και χρειάζεται τη βοήθεια όλων μας. Θα βοηθήσω από όποιον ρόλο μου αναθέσουν οι πολίτες, αλλά πιστεύω ότι θα μου αναθέσουν το ρόλο του δημάρχου. Με πίστη στο στόχο και αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού θα γίνει η Θεσσαλονίκη πρωταγωνίστρια».

Ο ίδιος υπογράμμισε ότι κατεβαίνει στην τοπική αυτοδιοίκηση, για να ενώσει δυνάμεις και όχι για να διχάσει και σε αυτήν την κατεύθυνση τόνισε ότι μπορεί να βρεθεί με παρατάξεις με κοινή στόχευση, τόσο πριν από την εκλογική διαδικασία όσο και μετά από αυτήν.

ΣΗΜΕΡΑ στις 20,00 στο Ωραιόκαστρο ο ΑΣΩ υποδέχεται στο δεύτερο παιγνίδι της σειράς την ΜΕΝΤ  έχοντας προβάδισμα στις νίκες με  2-1 μετά τον θρίαμβο που έστησε την Κυριακή μέσα στο γήπεδο της αντιπάλου του με 3-1.
Εάν κερδίσει και σήμερα τότε ανοίγει και ο δρόμος για τον τελικό με τον Μυγδονιακό του οποίου προηγείται σε νίκες με 2-0 και θεωρείται ότι είναι με το ένα πόδι στην Α2 !
Η ΜΕΝΤ  θα παίξει το τελευταίο της χαρτί ,διαθέτει έμπειρες αθλήτριες που μπορούν να κάνουν την ανατροπή και να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους  οριστικά την Κυριακή.
Αναμένεται να γίνει ένα καλό παιγνίδι με ένταση που θα απολαύσουν οι φίλαθλοι .

ΣΣ Οι φιλοξενούμενοι να ελέγξουν μη τυχόν και προκύψουν ...βλάβες στον πίνακα παροχής ρεύματος του γηπέδου ....

Την Κυριακή 17/3 και ώρα 18:00 πραγματοποιήθηκε ο αγώνας γυναικών στο ΔΑΚ  Έδεσσας μεταξύ των ομάδων Π.Α.Σ. ΙΚΑΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – Γ.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ.
Οι δυο ομάδες είχαν 3 βαθμούς διαφορά με τους γηπεδούχους να είναι πρώτοι στην βαθμολογία. Με τη νίκη του το γυναικείο τμήμα του ΙΚΑΡΟΥ ξέφυγε στην βαθμολογία  δίνοντας τους μεγαλύτερο προβάδισμα για την άνοδο.
Στο ΔΑΚ της Έδεσσας που είχε γεμίσει από  τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας, οι οποίοι παρευρέθηκαν για να στηρίξουν την ομάδα της πόλης τους, το παιχνίδι κύλισε σε ένα φιλικό  κλίμα, έγιναν πολύ ωραίες φάσεις και από τις δυο ομάδες χωρίς καμία να είναι αμφισβητούμενη αφού το παιχνίδι σφυρίχτηκε από δυο αξιολογημένους διαιτητές.
Τα σετ :
1ο : 25-15
 2ο :25-17
 3ο : 25-22
Σύνθεση ΙΚΑΡΟΥ  Έδεσσας : (Ρέτζιου Ευτυχία) Θεοδώρου Αφρ., Χρήστου Ελπ., Παπαδοπούλου Φ., ΜαλελήΔημ., Χαραλάμπους Δεσπ. , Γκοτζαμάνη Αλ., Πανταλαίου Μαρ.,  ΤερζόγλουΙωαν., Ιωαννίδη Αν., Γκέντση Μ. (λ), Ρέτζιου Αν., Βιτουλαδίτου Φ., Βιτουλαδίτου Χρ. (λ), ΤοτίδουΑικ. .
Σύνθεση Γ.Σ. Γρεβενών: Τριγώνη Μ., Τσένη Φρ., Κυβρόγλου Μ., Χατζιγεωργιάδου Ε., Μιτσιάλου Ελ., Λιαφατσίκα Δαν., Μέμτσα Μ., Τσάτα Αικ., Κοτζατίζογλου (λ), Λόλα Δημ., Λόλα Όλ. .


Δείτε ένα βίντεο (θα ακολουθήσουν κι άλλα) από τη μεγαλειώδη χθεσινή συναυλία του ΜΕΓΑΛΟΥ Τόλη  Βοσκόπουλου, την Δευτέρα 18 Μαρτίου στο Παλαί ντε σπορ!
Συγνώμη αν σε μερικά σημεία το βίντεο δεν είναι καλό,  αλλά η λήψη έγινε  με φωτογραφική μηχανή και από την τελευταία επάνω  σειρά της κερκίδας!
ΜΠΑΚΑΡ

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής κ. Κώστας Γκούντας και οι συνεργάτες του κ. Βασίλης Παπαδημητρίου και κα. Χριστίνα Πεταλά καλούν τις παρακάτω αθλήτριες για αξιολογήσεις/μετρήσεις που θα διεξαχθούν σε συνεργασία με το εργαστήριο του Sports Excellence, το Σάββατο 23/3/2019 και ώρα 11.00 πμ-14.00μμ στον υπόγειο χώρο του Αλέξανδρειου Αθλητικού Μελάθρου (Παλέ ντε Σπορ) Θεσσαλονίκης. .

Παρακαλούνται οι κάτωθεν αθλήτριες να παραβρίσκονται 30 λεπτά πριν στο χώρο διεξαγωγής των εργομετρικών, έχοντας μαζί τους φωτοτυπία την κάρτα υγείας.

Μάρθα –Ευδοκία Ανθούλη (ΟΠΑΘ Περσέας)
Ευαγγελία Τάνη (ΟΠΑΘ Περσέας)
Ελένη Παπαδοπούλου (Ε.Ο Σταυρούπολης)
Κατερίνα  Καμπούρη (Σ.Α Πειραματικού)
Δέσποινα Μαρκούλη (Γ.Σ Τυρνάβου)
Όλγα Λόλα (Γ.Σ Γρεβενών)
Βασιλική Παπλωματά (ΜΑΣ Ατρόμητος)
Ανθούλα Αρχοντή (Πήγασος Πολίχνης)
Κατερίνα Κουνίου (Γ.Σ Δράμας)
Αναστασία Θεοχάρα-Τσαρούχα (ΔΕΚΑ)
Ελπίδα Πιτσιγκώνη (Α.Π.Σ Ναύαρχου Βότση)
Κατερίνα Σταυράκη (Α.Π.Σ Ναύαρχου Βότση)
Δέσποινα Λαμπριανίδου (ΓΣ Κοζάνης)
Κατερίνα Παπά (ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων 2004)
Κατερίνα Γιάμπαστου -Πουλέκα (Α.Ε.Σ.Μ Μυγδονιακός)
Μαρία Κυρμανίδου (Α.Σ.Ω.)
Ελευθερία Γαργάλα (Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός Σύλλογος)
Ολυμπία Πίτσα (Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός Σύλλογος)
Μαρία-Ζωή Βαϊοπούλου (Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός)
Μαρία Καφαντάρη ( Γ.Σ. Νίκη )
Αρχοντία Κώστα (ΑΕΣ Προμηθέας Πυλαίας)

Ο παλιός διαιτητής του βόλεϊ, πρόεδρος του συλλογου βετεράνων του βόλεϊ Ιάσων Πλατσής ανέλαβε τα ηνία του ιστορικού Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου, ευρύτερα γνωστού ως Εθνικός Αθηνών.

Ο Πλατσής αναλαμβάνει τα ηνία σε μία δύσκολη περίοδο και με βαρύ φορτίο να αξιοποιήσει την δυναμική και τις αθλητικές εγκαταστάσεις του συλλόγου στην καρδιά του κέντρου της Αθήνας.με απώτερο σκοπό την εύρεση εσόδων για να καλυφθούν τα υψηλά λειτουργικά έξοδα αλλά και ο αγωνιστικός σχεδιασμός των τμημάτων του.

Ελάχιστοι γνωρίζουν πως ο Εθνικός Αθηνών ήταν πρωταθλητής των πρώτων πρωταθλημάτων βόλεϊ που διοργανώθηκαν στην Ελλάδα και συγκεκριμένα από το 1925 στην Αθήνα. Συνολικά έχει κατακτήσει 8 πρωτάθλημα κέντρου. Οι εγκαταστάσεις του είναι εντυπωσιακές στην έκταση μεταξύ του Ζαπείου, του Μετς και του αρχαιολογικού χώρου που έχει καθερωθεί ως στύλοι του Ολυμπίου Διός.

Ο Πλατσής αναλαμβάνει την σκυτάλη από την παλαίμαχη πρωταθλήτρια κολύμβησης Ελένη Αυλωνίτου ενώ στο πρόσφατο παρελθόν πρόεδρος ήταν ο πρώην πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας.

«Αναλαμβάνω ένα βαρύ φορτίο και μία μεγάλη ευθύνη. Νιώθω έτοιμος και δυνατός και μαζί με τους παράγοντες της νέας διοίκησης να εργαστούμε για το καλό του ιστορικού συλλόγου που αγαπάμε και υπηρετούμε για πολλά χρόνια», είπε στο volleynews.gr o Ιάσων Πλατσής.



ΤΟ ΝΕΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Πρόεδρος: Ιάσων Πλατσής
Αντιπρόεδρος: Λάζαρος Κίκας
Γενικός Γραμματέας: Απόστολος Μπεκιράκης
Ειδικός Γραμματέας: Αικατερίνη Κεμενέ
Ταμίας: Αγγελος Μούστος
Αναπληρωτής ταμίας: Αριστέα Πήττα
Γενικός έφορος: Νικόλαος Κιουρκτσής
Μέλη: Ελένη Αυλωνίτου, Σωτήρης Λυκοτόμαρος, Μιχαήλ Μουντζούρης, Στυλιανός Σπανουδάκης.

Οριστικοποιήθηκε το πρόγραμμα και οι ημέρες των αγώνων του final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών στην Ιεράπετρα Κρήτης το διήμερο 19-20 Απριλίου. Τα παιχνίδια θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ Sports.

Αναλυτικά:

Παρασκευή 19 Απριλίου

18.00: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός ΣΦΠ
20.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΟ Φοίνικας Σύρου

Σάββατο 20 Απριλίου

20.15: Τελικός

Οριστικοποιήθηκε το πρόγραμμα και οι ημέρες των αγώνων του final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών στις Σέρρες το διήμερο 5-6 Απριλίου. Τα παιχνίδια θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ Sports.

Αναλυτικά:

Παρασκευή 5 Απριλίου

18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΕΚ
20.30: Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Θήρας

Σάββατο 6 Απριλίου

21.15: Τελικός

Ύστερα από το πολύ μεγάλο ενδιαφέρον της  συνέντευξης της ακραίας του Αίαντα Ευόσμου,  Άννας Γιορανίδη, το liberovolley καθιερώνει να παρουσιάζει νέους αθλητές απ' όλες τις κατηγορίες , ως ελάχιστη συμβολή στις προσπάθειες που καταβάλλουν αυτοί οι ιδιοι, οι προπονητές και οι γονείς τους,  για να αναδειχθούν στο άθλημα.
 Αξιολογήσαμε, ότι ο Ηλίας Ζωλοσταθιάδης πέταξε το γάντι σε όλους, με την επιλογή της Άννας να πλαισιώσει την ομάδα του με μια 16χρονη.
 Τέτοιες επιλογές γίνονται παντού και δεν πρέπει ν'αφήνουμε να περνούν απαρατήρητες.
Διευκρινίζουμε ότι, ο στόχος μας δεν είναι να ανακαλύψουμε εμείς, τους αστέρες εν τω γεννάσθαι  .
 Για τον σκοπό αυτόν, υπάρχουν αρμόδιοι, καταλληλότεροι ημών.
Το liberovolley  αποβλέπει αποκλειστικά και μόνον να προβάλει αθλητές που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να επιτύχουν κόποις και βασάνοις.
Υπεύθυνος προβολής  Θανάσης Σγουρός  Liberovolley2012@gmail.com

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Β εθν.ανδρών Β΄όμιλος και τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής έχουν ως εξής: ΠΟΛΙΣ ΑΣ Καλλιθέας-ΠΟΚ Εσπερος 0-3, ΑΣ Ιάσων Κερατσινίου-ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-3, ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΓΟΓ Ευρυάλη 3-0, ΑΟ Αστέρας Νίκαιας-ΓΣ Πετρούπολης 0-3 – τα play-offs ξεκινούν 27-28/3

Βαθμολογία : 1.ΑΟΝΣ Μίλων 58(59-3), 2.ΓΣ Πετρούπολης 56(57-6), 3.ΑΟ Αστέρας Νίκαιας  38(41-29), 4.ΑΣ Ιάσων Κερατσινίου 36(43-30), 5.ΠΟΚ Εσπερος 27(36-38), 6.ΑΟΝ Αργυρούπολης 26(39-26), 7.ΑΓΟΓ Ευρυάλη 26(30-38), 8.ΑΣΦΠ Κρόνος 25(30-37), 9.ΠΟΛΙΣ ΑΣ Καλλιθέας 13(20-51), 10.ΓΣ Ηλιούπολης 7(13-55), 11.ΑΣΣ Αίας -39(3-58)

Καθαρή νίκη πήρε ο Ερμογένης Ξάνθης μέσα στο Σουφλί επικρατώντας του Έβρου και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για τον τίτλο.

Η ομάδα του Δημήτρη Παρασκευόπουλου μπήκε δυνατά στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη σερβίς των γηπεδούχων κατάφερε να κερδίσει το 1ο σετ με 23-25.

Στο 2ο σετ οι παίκτες του Νίκου Μούχλια βελτίωσαν το σερβίς και την υποδοχή τους πιέζοντας περισσότερο στην επίθεση τους αντιπάλους τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-19.

Στο 3ο σετ η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν γρήγορη. Πεισμώνοντας και παίζοντας πιο αποφασιστικά πήραν τα ηνία από νωρίς στο σετ βρισκόμενοι μπροστά πότε με δύο πότε με τρεις ακόμη και με τέσσερις πόντους το κέρδισαν κάνοντας το 1-2 με 20-25.

Στο 4ο σετ αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ ο Ερμογένης κατάφερε να βρει τη λύση και να επικρατήσει με 18-25 και 1-3 σετ.

Διαιτητές: 1ος Τονονίδης, 2η Ντεληλάμπρου

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-19, 20-25, 18-25)

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Μούχλιας Νίκος): Αλατζιάς, Ιασ. Αλεξούδης, Καζαριάν, Κεσούδης, Μιλκίδης, Μουχταρίδης (λ), Μπακαλούδης, Μπαλάτσης, Μπράτσας, Ντούμας (c), Πανταζής, Παπαδημητρίου, Τιάκας (λ), Τοκαμάνης.

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παρασκευόπουλος Δημήτρης): Βερβελίδης, Βογιατζής, Γκαϊτατζής, Ζούγρης, Κυνδελέρος, Λαντζουράκης, Ματθαίος (c), Νιακόπουλος (λ), Παυλίδης, Γ. Τερζόγλου, Σ. Τερζόγλου, Τσαπάρης.

Προσπάθησε αλλα δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή !
Ηττήθηκε η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ στον πρώτο αγώνα για τα play off το Σάββατο το απόγευμα. Σε ένα εντυπωσιακό αγώνα οι παίκτες της ομάδας μας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και με αρκετά λάθη έχασαν το παιχνίδι με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μέχρι το 7-7 συμβάδιζαν στο σκορ, όμως η ΕΑΛ με ένα σερί ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους και προηγούνταν με 14-9 και 19-13. Εκεί όμως με λάθος επιλογές και τρία λάθος σφυρίγματα των διαιτητών το σκορ έγινε 19-18 για να καταλήξουμε στο τελικό 21-25 και 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μικρό προβάδισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 16-17, η ΕΑΛ όμως πέρασε μπροστά με 23-21. Εκεί όμως και πάλι τα λάθη στέρησαν την κατάκτηση του σετ με σκορ 24-26.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν για να γυρίσουν το παιχνίδι και από την αρχή να παίρνουν μια διαφορά που σταδιακά αυξανόταν για να καταφέρουν να κάνουν το 1-2 σετ με σκορ 25-21.

Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και το τέταρτο σετ κι έτσι η ΕΑΛ ισοφάρισε σε 2-2 σετ με σκορ 25-22.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ όμως η κακή υποδοχή πρόδωσε τους γηπεδούχους κι έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-6. Η διαφορά του σκορ ήταν πλέον δύσκολο να καλυφθεί παρά τις προσπάθειες των παικτών της ΕΑΛ, με συνέπεια να φτάσουμε στο τελικό 8-15 και 2-3 σετ.

Αρκετά και τα λάθη των διαιτητών (που δε δικαιολογούνται για το επίπεδό τους), ορισμένα σε καίρια σημεία, που επηρέασαν και αποσυντόνισαν τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 21-25 (30΄), 24-26 (32΄), 25-21(32΄), 25-22 (32΄), 8-15 (22΄).

Ε.Α.Λ.: Μωυσιάδης Α, Μπλατσιώτης Π, Κουτσομάρκος Κ, Ναλετάκης Χ, Ζιούρκας Μ, Ματούλας Α, Γαλάνης Ε (L), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Δαλάκας Ε, Καλύβας Α (L).

Α.Ε.Λ: Μωυσιάδης Β, Βουτυρίτσας Χ, Τριανταφύλλου Α (L), Γρούσπας Π (L), Δορδοκίδης Θ, Νικητάκης Ν, Κοσμάς Α, Βασιλάκος Χ, Φλώρος Π, Τσιώλης Ι, Καλαθάς Ν, Αρχοντής Α, Ανξόπουλος Σ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσιούλης Χ, Θεμελής Μ, Καραβάκα Ε.

Την ήττα γνώρισαν οι γυναίκες του Ασκληπιού απο τη Ν.Γενεά με σκορ 2-3. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ αλλά και στην ψυχολογία των αθλητριών, η ομάδα της Ν.Γενεάς στάθηκε πιο ψύχραιμα στο γήπεδο και πήρε τη νίκη με σκορ 2-3 ενώ προηγήθηκε με 0-2.

Με σχετική άνεση κέρδισε η φιλοξενούμενη ομάδα τα 2 πρώτα σετ 15-25, 17-25 και κάπου εκεί μάλλον πίστεψαν ότι τελείωσε το παιχνίδι.Οι κοπέλες του Ασκληπιού όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν το 3ο σετ με 22-25 ενώ στο 4ο και συγκλονιστικότερο σετ ,παρ'οτι βρέθηκαν πίσω με 20-24, κατάφεραν και βρήκαν τα ψυχολογικά αποθέματα , κυνήγησαν με πάθος τη νίκη και πήραν τελικά το σετ με 26-24.

Στο 5ο σετ πιο ψύχραιμες οι φιλοξενούμενες και με περισσότερη αποφασιστικότητα πήραν τη νίκη με 8-15.

ΑΣ Ασκληπιός (Γεροβάιος):Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Αθανασοπούλου, Βογιατζόγλου, Σκέμπη, Χατζηχριστοδούλου, Κοτσίρα(λ), Ραντόμσκα, Λάιου, Σούλκο, Γκιούρκη (λ), Μπρουσιάκη,Γεωργίου.

ΜΑΣ Ν. Γενεά (Συμεωνίδης, Κοτόρτσης): Ηλιάδη-Μάνου, Κόσμα, Πείου, Κοντονάσιου, Λάππα, Ρεπανίδου, Μπουρλή, Πολυνοπούλου, Παλτιμσιζόγλου(λ), Φαλιάγκα, Σταυρίδη, Φίλια, Παπαφωτίου, Παπάζογλου (λ).

Η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του ΔΑΣΩ έχασε, στον ημιτελικό, στο γήπεδο του Βότση, από  την ομάδα του Πειραματικού  με σκορ 3-2.  
            Η ομάδα του ΔΑΣΩ προσπάθησε πολύ, κατάφερε να γυρίσει το 2-0 και  να κάνει το 2-2. Στο τάι - μπρέικ όμως δεν άντεξε και έχασε με 15-9.
            Θα αγωνιστεί έτσι στον μικρό τελικό με τον νικητή του άλλου ημιτελικού (Απόλλων Καλαμ. -  ΑΕΝ Αγ. Τριάδος).
          
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  (Γιαννακίδης-Κουτσιανικούλη) :  Σαλταφερίδου, Ζίκου, Νέτζα, Τσουμάνη, Στούμπου, Γουναροπούλου, Σιούλα, Καφαλτζή, Καψαχείλη, Κεπεσίδου(λ), Καμπούρη(λ), Προδρομίδου, Παπαγρηγορίου, Θωμοπούλου.

ΔΑΣΩ  (Πυργιώτης) : Μαλακίδου, Γκούντα, Πυργιώτη, Χ΄ιωακείμ, Σκουλούδη, Καριοφυλλίδου, Γεωργιάδου (λ), Σιάκη(λ), Μαλίκα, Παπαδοπούλου, Δόση, Μπόσμαλη, Καλομοίρη. 
Τα σετ : 25-17, 25-16, 23-25, 15-25, 15-09
Διαιτητές        :  Μπουγιούκας Κ. – Μπέλλος Ι.
Σημειωτής     :  Τσαντόγλου Π.

Δείτε τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της Β΄ φάσης του Πρωταθλήματος Παγκορασίδων ΕΠΕΣΘ.
Οι δεύτεροι αγώνες θα  πραγματοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 23-24 Μαρτίου 2019.

ΠΑΟΚ- Ν.Βότσης    0-3        
ΑΣΚ Λαγκαδάς -Περσέας    0-3        
Απόλλων Αρναίας- ΕΟΣ    0-3        
ΑΠΚ Νεάπολης- Πήγασος Πολίχνης    0-3        
ΑΣ Ωραιόκαστρο- Μυγδονιακός    0-3        
ΧΑΝΘ- Ατρόμητος Τριαδίου    0-3        
Κένταυρός Καλλικράτειας- Άρης    0-3        
ΒΑΟ- ΔΕΚΑ    1-3        
Ηρακλής- Πειραματικό    0-3        
ΑΕ Δέλτα -ΑΣ Ελπίς    0-3        
Απόλλων Καλαμαριάς-Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου    1-3        
ΑΕ Φοίνικα -ΠΟ Μουδανιών             
Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων-Αίας Ευόσμου    1-3        
ΔΑΣΩ- Προμηθέας Πυλαίας    1-3        
ΜΕΝΤ- ΑΕΝ Αγ. Τριάδος    2-3        
Αναγέννηση Ρυσίου- Καμπανιακός    3-0  

Οι γυναίκες του ΓΑΣ κάνοντας τη χειρότερη φετινή εμφάνιση δεν κατάφεραν να φανούν αντάξιες της κρισιμότητας του παιχνιδιού και ηττήθηκαν από την Σταυρούπολη με 1-3 σετ.
Η γυναικεία ομάδα του ΓΑΣ έδειξε δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα στον αγώνα με τον ΕΟ Σταυρούπολης με το κακό πρόσωπο όμως να υπερισχύει και να είναι αυτό που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του ΓΑΣ ισοπέδωσε κυριολεκτικά την ομάδα της Σταυρούπολης και μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι με σωστή ανάπτυξη, πολλές τελειωμένες φάσεις και τέλεια αμυντική λειτουργία το κατέκτησε εύκολα με 25-12.
Στο 2ο, 3ο και 4ο σετ είχαμε εκπομπή σήματος κινδύνου αφού οι γυναίκες του ΓΑΣ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο δεν είχαν καθόλου καλή ανάπτυξη στο παιχνίδι, έχασαν πάρα πολλά σέρβις και γενικά δε μπορούσαν να τελειώσουν φάσεις σε αντίθεση με το 1ο σετ. Η ομάδα της Σταυρούπολης απλώς περιόρισε τα λάθη και εκμεταλλευόμενη την αδράνεια των κοριτσιών του ΓΑΣ πήρε τα σετ έστω και οριακά με 21-25,22-25 και 22-25 αντίστοιχα.
Ακολουθεί το παιχνίδι με τον  ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ το Σάββατο 23/3/2019 και ώρα 18:00 στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ-ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ(1-3): 25-12,22-25,21-25,22-25.

ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ(Τσιούπης): Παππά, Αδάμου(λ), Καρακατσιάνη, Μπόζιου, Ντέρου, Σαββάογλου, Κατσόγιαννου, Στεφάνου, Κουκουτή, Μάντη.
ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ(Ακριτίδης): Παπουλίδου, Πετρουλάκη/λ, Καμφορίδου, Βουγιουκλίδου, Νικούλη, Τζοβένου, Παπάζογλου, Πανταζή, Δαμιανίδου, Καραγιάννη/λ, Χυτίρογλου, Γκαγκάρη, Παπαδοπούλου, Σαριδάκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Αποστόλου(Α) – Τσουργκούζ(Β) – Ζαρογιάννη(Σ)

Νίκη για το Ρύσιο σήμερα στο κύπελλο της ΕΠΕΣΘ, επί του Ηρακλή με σκορ 3-0 και πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου στα ημιτελικά του θεσμού. Τα σετ του αγώνα  25-16, 25-20 και 20-18. 
Η σύνθεση του Ρυσίου:(Γ. Γεωργιάδης) Χριστολιάκου Αλεξάνδρα, Τορλαχιδου Μαριάνθη,Τζέσικα Μάρκου, Γκαμανη Ειρήνη, Κουτούπα Αναστασία, Σιάμου Μυρσίνη, Κοκότη Κατερινα, Ιωαννίδου Νικολέτα,Βουτσά Όλγα, Μπαλασά Ευαγγελία,Κιουτσιούκη Δήμητρα,Γιοβανέκου Μαρία, Γερομίχαλου Δέσποινα.
Η σύνθεση του Ηρακλη:  ( Θ. Δράμπας)  Καλαϊτζίδου Γκινάλη,Αντωνίου,Δαρδα, Ντουντούδη, Κίτσου, Τουκμενίδου, Κανονίδου

Ο ΠΑΟΚ έκανε το αυτονόητο ,ήταν προσεκτικός απέναντι σε μιά καλά οργανωμένη ομάδα την ΄Αρτεμιδα 3-0 (25 - 17 ,  25 - 18 ,  25 - 18) και πρόσθεσε  μία νίκη ακόμη στο ενεργητικό του κάνοντας ενα ακόμη βήμα για άνοδο στην Α1 .

Τρεις «στροφές» πριν από το φινάλε της Pre League και ο Δικέφαλος του Βορρά θέλει να κάνει ακόμη ένα βήμα για την άνοδο του στα μεγάλα σαλόνια.
Μετά τον αποκλεισμό του από το κύπελλο Ελλάδας απέναντι στη Θήρα, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στρέφει και πάλι την προσοχή της στο πρωτάθλημα και στην εντός έδρας αναμέτρηση της Κυριακής στις 17:30 στη Μίκρα με την Άρτεμις.

Για τον Δικέφαλο του Βορρά η «καθαρή» νίκη είναι μονόδρομος προκειμένου να ανέβει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, εκεί όπου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός που κέρδισε εύκολα το Σάββατο.

Υπενθυμίζουμε ότι στην ισοβαθμία ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού, ο Δικέφαλος έχει το πάνω χέρι, αφού κέρδισε δύο φορές μέσα στη σεζόν τις «πράσινες».

ΣΤΙΣ 19,00 ΣΕ Λητή και Κ.Τούμπα θα αρχίσουν οι μονομαχίες για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α2  Γυναικών .
Στην Λητή ο Μυγδονιακός με τον αέρα του 2-0 σε νίκες υποδέχεται τον Ατρόμητο Τριαδίου και φυσιολογικά θα περιμένει τον νικητή του άλλου ζευγαριού για την συνέχεια.
Στην Κανάρη και το γήπεδο της ΜΕΝΤ  το ζευγάρι με τον ΑΣΩ  έχει μέλλον.Σήμερα ξεκινάνε απο 1-1 και η συνέχεια την Τετάρτη στις 20 .00 στο Ωραιόκαστρο.
Το παιγνίδι αυτό είναι κλειστό,μεταξύ ισοδύναμων ομάδων θα γίνει ντέρμπι και η πρόκριση θα κριθεί στο ποιά ομάδα θα έχει περισσότερες γυσικές και ψυχικές αντοχές.

Ντέρμπι έχουμε και στην Β΄κατηγορία οπου η Καλαμαριά με 2-0 αντιμετωπίζει την ΑΕΝ Αγιας Τριάδας  στις 18.00  στην Καλαμαριά και στις 20.00 στου Βότση το Πειραματικό  (2-0) υποδέχεται το ΔΑΣΩ 

Την μεγάλη νίκη που ήθελε για να ξεφύγει στη βαθμολογία και να είναι πιο  κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου πήρε το βράδυ του Σαββάτου ο Κέρκης Μαραθοκάμπου απέναντι στη Δραπετσώνα, στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέος, στο ντέρμπι για τα play off ανόδου στην Α1 βόλεϊ!

Η ομάδα της Σάμου επικράτησε καθαρά, με 3-0 σετ: 25-15, 25-21, 25-18!


Στον άλλο αγώνα του 1ου ομίλου-2ου υποομίλου ο Απόλλων επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Νέοι Βύρωνος με 1-3 σετ: 17-25, 26-24, 29-31, 19-25.

Πλέον ο Κέρκης έχει 13 βαθμούς και είναι στην 1η θέση στον υποόμιλο, με διαφορά 6 βαθμών από τη Δραπετσώνα και τον Απόλλωνα που ισοβαθμούν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ
Το πρόγραμμα για τη συνέχεια έχει ως εξής:

4η αγωνιστική, 23 Μαρτίου

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΣ Κέρκης (18:30)

5η αγωνιστική, 30 Μαρτίου

ΑΣ Κέρκης - ΓΣ Απόλλων

6η αγωνιστική, 6 Απριλίου

ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΑΣ Κέρκης

Ο Ερμογένης Ξάνθης έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου αφού επικράτησε με 3-1 σετ εκτός έδρας του περσινού πρωταθλητή Έβρου Σουφλίου.

Την ίδια στιγμή όμως η ΓΕΑ επικρατούσε και αυτή στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», επίσης με σκορ 3-1 του ΑΟ Ορεστιάδας. Έτσι παρέμεινε η διαφορά των 3 βαθμών μεταξύ των δυο ομάδων.

Ο Ερμογένης έχει 23 βαθμούς, η ΓΕΑ έχει 20 και παίζουν μεταξύ τους την τελευταία αγωνιστική. Όπως γίνεται αντιληπτό, ο Ερμογένης θέλει δύο σετ για να κατακτήσει τον τίτλο.

Η ΓΕΑ θέλει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 για να κατακτήσει αυτή το πρωτάθλημα και να διεκδικήσει την επιστροφή της στην Α2 Ανδρών, αφού είχε κερδίσει με 3-1 και στον πρώτο γύρο.

Στο τρίτο ματς της 9ης και προτελευταίας αγωνιστικής, η Καβάλα νίκησε με 3-0 την Ελπίδα Σερρών αρκετά εύκολα, ωστόσο πλέον με 17 βαθμούς δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την 3η θέση.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη (τελευταία) αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΠΕΘΡ:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΣΠΕΘΡ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ς ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Έβρος Σουφλίου – Ερμογένης Ξάνθης 1-3
ΓΕ Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Ορεστιάδας 3-1
ΑΟ Καβάλα – Ελπίδα Σερρών 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 9 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Ερμογένης Ξάνθης 23 (25-8)
2. ΓΕ Αλεξανδρούπολης 20 (21-10)
3. ΑΟ Καβάλα 17 (22-15)
4. Έβρος Σουφλίου 12 (18-14)*
5. ΑΟ Ορεστιάδας 6 (8-22)
6. Ελπίδα Σερρών 0 (2-27)
* Ο Έβρος Σουφλίου τιμωρήθηκε με -3 βαθμούς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10η και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ)
ΑΟ Ορεστιάδας – ΑΟ Καβάλα
Ερμογένης Ξάνθης – ΓΕ Αλεξανδρούπολης
Ελπίδα Σερρών – Έβρος Σουφλίου

 ΕΝΤΑΣΗ και πάθος έβγαλε το παιγνίδι στα Κύμινα με τους Μακεδόνες να καίγονται για την νίκη και τον Πορφύρα να αντιστέκεται . Το αποτέλεσμα οποσδήποτε ικανοποιησε τους γηπεδούχος αλλά ο δρόμος για την παραμονή έχει δρόμο ακόμη
φωτο  DELTASPORTS




Ο ανοιξιάτικος καιρός βοήθησε τα κορίτσια της Ν,Γενεάς να απολαύσουν τον περίπατο τους στην πλατεία των Τρικάλων
"ΧΑΡΤΙΝΕΣ " έδρες όπου σε τέσσερα γήπεδα βρήκαν οι φιλοξενούμενες τον τρόπο να αποδράσουν με νίκες  .
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 
Σάββατο 16 Μαρτίου

βαθμολογια εδω
17.00: ΕΑ Λαρίσης - ΓΣΓ Νίκη,   1-3 (22-25, 26-24, 13-25, 13-25)

Διαιτητές: Θεμελής, Μπατσίλα.


18.00: Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - ΓΣ Ένωση Ελασσόνας,3 - 0 (25 - 9 ,  25 - 11 ,  25 - 15)

 Διαιτητές: Τοσουνίδης, Κουκουμάκας.


18.00: ΑΣ Ασκληπιός - ΜΑΣ Νέα Γενεά,  2 - 3 ( 15 - 25 ,  17 - 25 ,  25 - 22
26 - 24 ,  8 - 15)

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Αχ., Χουλιαρόπουλος.


18.00: ΑΣ Γιάννενα - ΕΟ Σταυρούπολης,  1 - 3 (25 - 12 ,  21 - 25 ,  22 - 25 22 - 25)

 Διαιτητές: Αποστόλου, Τσουργκούζ.


18.00: ΓΣ Δράμας - ΑΟ Καβάλας, 0 - 3 (22 - 25 ,  14 - 25 ,  21 - 25)

Διαιτητές: Τερζίδου, Κωστόπουλος.


20.00: ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση - ΑΣΚ Λαγκαδάς,   3-0 (25 - 13 ,  25 - 14 ,  25 - 16)

Διαιτητές: Ανθυμίδης, Δρανίτσας.



Ρεπό ο ΑΣ Ελπίς.

Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ έκρυβε παγίδες στους δύο πρωτοπότους του Β΄Ομίλου και στο "τσακ" δεν άφησαν βαθμό στον ΣΠΑΚ και τον Νέστορα . Χαρακτηριστικό του εφιάλτη που έζησαν είναι οτι το τέταρτο σετ στην Καρδίτσα τελείωσε 28-30 !!! και η ΧΑΝΘ χρειάστηκε να κάνει 5-0 στο τρίτο σετ για να αποτρέψει το 1-2 στον Νέστορα που είχε προηγηθεί 20-23 !
Κατά τα άλλα είχαμε μικροεκπλήξεις με τον Αθλο να χάνει στο Αιγίνιο και τον Πιερικό να κερδίζει στο Πανόραμα .
Σημαντικά όμως ήταν και τα παιγνίδια πρόκρισης του Α΄ομίλου με την Ροδίων Αθλεση να πετάει βαθμό και τον Κέρκη ασταμάτητο να κερδίζει εύκολα την Δραπετσώνα

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β ΟΜΙΛΟΥ ΕΔΩ

18.00: ΜΑΣ Νίκη - ΑΣ Άθλος,3 - 0( 25 - 17 ,  25 - 18 ,  25 - 21)

Διαιτητές: Δαλκιράνης, Σαρακινίδης.


18.00: ΧΑΝΘ - ΑΜΣ Νέστωρ,   3-1 (22-25, 25-13 , 25-23,25-15)

Διαιτητές: Μαυρίδης, Δεληκωστίδης.


18.00: ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΣ Ελπίς,  1 - 3 (19 - 25 ,  17 - 25 ,  25 - 19
28 - 30)

Διαιτητές: Κουτσής, Χλωρός.


18.00: ΜΓΣ Απόλλων - ΑΟ Σερρών,  3 - 0 (25 - 17 ,  25 - 18 ,  25 - 21)

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιοτόπουλος.


18.30: ΑΕΝ Πανοράματος - ΣΦΚ Πιερικός,  2 - 3 ( 25 - 17 ,  21 - 25 ,  26 - 24
15 - 25 ,  10 - 15)

 Διαιτητές: Σταυριανίδης, Αβραμίδης.





Κυριακή 17 Μαρτίου



18.00: Αναγέννηση Άρτας - ΑΣ Μακεδονικός, Διαιτητές: Φλούδας, Σιαδήμος.



Ρεπό ο Πήγασος Πολίχνης.

Α΄ΥΠΟΟΜΙΛΟΣ

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ 
15.30: ΓΣ Πανιώνιος - Ροδίων Άθλησις,  2-3 (22 - 25 ,  25 - 18 ,  17 - 25
26 - 24 ,  12 - 15)

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαρκάτης.


16.00: ΟΦΗ - ΑΣ Πανερυθραϊκός,   3 - 0 (25 - 20 ,  25 - 21 ,  25 - 20)

Διαιτητές: Τραχαλάκη, Γιαννόπουλος.







Θέσεις 1-4 - 3η αγωνιστική



Σάββατο 16 Μαρτίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ


18.30: ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΓΣ Απόλλων,  1 - 3 (17 - 25 ,  26 - 24 ,  29 - 31
19 - 25)

Διαιτητές: Σταρίδας, Κουρπανίδης.


19.00: ΑΣ Κέρκης - ΔΑΣ Δραπετσώνας,  3 - 0 ( 25 - 15 ,  25 - 21 ,  25 - 18)

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μούζουλας.

Ακάθεκτες την πορεία τους για να επιστρέψουν εκεί που ανήκουν συνεχίζουν οι παίκτριες του Παναθηναϊκού που επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20, 25-15, 25-15) του Αιγάλεω εντός έδρας και πλέον σκέφτονται ενδεχόμενο στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ αύριο (5.30μ.μ.) κόντρα στον ΑΓΣ Άρτεμις για να μείνουν μόνες πρώτες στη βαθμολογία.

Οι νικήτριες επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους και πήραν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια δείχνοντας ότι παρά τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στο Κύπελλο είναι σε καλή κατάσταση.

βαθμολογια εδω

Την ήττα μετά από 5 αγωνιστικές γνώρισε ο Άθλος στο Αιγίνιο με 3-0 από την αδυνατη Νίκη που έσπασε το νικηφόρο σερί των 4 νικών της ομάδας της Ορεστιάδας.

Η ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και ηττήθηκε εύκολα από μια ομάδα που δύσκολα θα γλιτωσει τον δέυτερο σερι υποβιβασμό. Με την ήττα της αυτή ο Αθλος εμεινε στους 26 βαθμούς, ενω το Αιγίνιο στους 14.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25017, 25-21)

Σταθερά στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος παραμένει ο ΑΟ Θήρας ο οποίος χρειάστηκε μόλις 60 λεπτά για να φθάσει στην 18η του νίκη σε 20 αγώνες στην Volleyleague. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε άνετα 3-0 σετ (25-11, 25-20, 25-13) της Ηλιούπολης και έφθασε τους 52 βαθμούς, 4 λιγότερους από τον πρώτο Ολυμπιακό (56) και 4 περισσότερους από τον τρίτο Πανναξιακό (48).

Η Ηλιούπολη παρέμεινε με 17 βαθμούς στην 10η θέση της βαθμολογίας, συγκομιδή που έχει από τις 8 Δεκεμβρίου όταν και πήρε τους τελευταίους της βαθμούς επικρατώντας στο γήπεδό της του Μαρκόπουλου. Ο κόουτς του ΑΟ Θήρας Μπράνκο Γκάιτς ξεκούρασε την Μερτέκη ενώ δεν είχε στην διάθεσή του την Εμμανουηλίδου. Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Καλανταρίδου με 15 πόντους (5 άσσους). Το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικό με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε 50 συνολικά λάθη (24-26). Ο ΑΟ Θήρας είχε 7 μπλοκ (9-2) και 8 περισσότερους άσσους (11-3) από την αντίπαλό του με την ομάδα της Μήτση να μην έχει παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεν αγωνίστηκε η ασθενής Γκλιγκόροβιτς για τις φιλοξενούμενες. Ήταν το πρώτο παιχνίδι της Ελένης Μεμετζή ως αντίπαλος του ΑΟ Θήρας, ομάδα την οποία το 2014 οδήγησε ως κόουτς για πρώτη φορά στα μεγάλα σαλόνια. Η νυν συνεργάτης της Λία Μήτση στο πάγκο της Ηλιούπολης έγινε δεκτή με χειροκρότημα από τους Σαντορινιούς που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ.

Λία Μήτση (ΑΟ Θήρας): «Μπήκαμε στο παιχνίδι κουμπωμένες και η απουσία της Γκλιγκόροβιτς έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Το δεύτερο σετ το παλέψαμε και στο τρίτο μάθαμε το αποτέλεσμα των Μακεδόνων και μας έπεσε η ψυχολογία».

Διαιτητές: Μαύρος, Χρηστίδης.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 29 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του ΓΣ Ηλιούπολης προήλθαν από 3 άσσους, 15 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Παναγιωτίδου 7 (3/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Φιλντ 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Γκρμπατς, Καλαντάτζε 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 5 (3/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (8/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 25% άριστες), Πίλεπιτς 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος).

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μήτση): Φωκιανού 6 (4/22 επ., 2 άσσοι, 24% υπ. - 14% άριστες), Παππά 5 (4/23 επ., 1 μπλοκ), Καλαφατάκη 3 )2/15 επ., 1 άσσος, 22% υπ. - 11% άριστες), Μαλουσάρη 3 (3/12 επ.), Καλαϊτζάκη 2 (2/6 επ.), Παγανέλη / Κοκκίου (λ, 42% υπ. - 12% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ).

Την νίκη μετά από σχεδόν ένα μήνα και 4 σερί ήττες πήρε η Νίκη Αλεξανδρούπολης στην Λάρισα επί της ΕΑΛ.

Τα κορίτσια του Ανδρεάδη επικρατησαν σχετικά εύκολα με 1-3, 48 ωρες μετά την ηττα από την Ελπίδα Αμπελοκήπων στο ται μπρεικ και εφτασαν τους 41 βαθμούς δέκα παραπάνω από την 6ες Λαρισαίες εξασφαλίζοντας την 5η θέση.

Η Νίκη δυσκολέυτηκε μόνο στα πρώτα δύο σετ, αφού στο τρίτο και τέταρτο επικράτησαν εύκολα 13-25.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 26-24, 13-25, 13-25)

Μετά από δύο συνεχόμενα χρόνια στην Volleyleague η Κόρινθος έγινε η πρώτη ομάδα που αποχαιρετά και μαθηματικά την μεγάλη κατηγορία μετά την εντός έδρας ήττα στην 20η αγωνιστική από την Θέτιδα Βούλας.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη επικράτησε 3-0 σετ (25-14, 25-12, 25-20), κράτησε την διαφορά των 5 βαθμών που την χωρίζει στην βαθμολογία από τον πέμπτο Άρη, διαφορά που θέλει να διατηρήσει στις δύο τελευταίες στροφές για να μπει για πρώτη φορά στην ιστορία της στην μάχη των ημιτελικών. Την ίδια ώρα η Κόρινθος παρέμεινε στην τελευταία θέση έχοντας 8 βαθμούς διαφορά από την 10η ομάδα της Ηλιούπολης και ότι και αν γίνει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές δεν έχει ελπίδα παραμονής στην Volleyleague.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης που κρίθηκε σε 63 λεπτά ήταν το σέρβις. Η Θέτιδα είχε 16 άσσους με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να γράφει 7 και να τελειώνει το ματς με 16 πόντους συνολικά. Δεύτερη σκόρερ για την ομάδα των Νοτίων Προαστίων ήταν η Γκουντιμένκο με 12 πόντους (5 άσσους). Η Κόρινθος δεν είχε παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων, είχε έντονο πρόβλημα στην υποδοχή (5%) ενώ έκανε και έξι λάθη περισσότερα από την αντίπαλό της.

Βαγγέλης Περόπουλος (ΑΣΠ Κόρινθος): «Η Θέτιδα έπαιξε καλύτερα και δίκαια βρίσκεται στη τετράδα του πρωταθλήματος. Εμείς περιμένουμε να ολοκληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας».

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): Πολύ σημαντικό το τρίποντο το σημερινό. Θέλουμε ακόμα δύο βαθμούς στα δύο τελευταία παιχνίδια για να είμαστε στην τετράδα. Είχαμε σοβαρότητα από το πρώτο σερβίς και η εμφάνισή αυτή δείχνει ότι είμαστε προσηλωμένοι στον επόμενο στόχο μας».

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Οικονόμου Μ.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-12, 25-20)

*Οι πόντοι της Κορίνθου προήλθαν από 5 άσσους, 20 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 16 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Παναγοπούλου, Ζιώγα 9 (8/14 επ., 1 άσσος), Βακάλογλου 1 (1 άσσος), Μπίσκου 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 12% άριστες), Κομλένοβιτς 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. -0% άριστες), Αργυρίου 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 32% υπ. - 7% άριστες), Βατουσιάδη (λ), Αλατζάκη, Ελευθερίου 1 (1 άσσος), Δέδε.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 16 (9/21 επ., 7 άσσοι, 44% υπ. - 33% άριστες), Γεωργιάδου 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ),  Μίλτον 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Αργυροπούλου 6 (6/12 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 33% άριστες), Δρακουλίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Γκουτιμένκο 12 (5/5 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 100% υπ. - 33% αριστες), Απλαδά.

Author Name

Φόρμα επικοινωνίας

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

Από το Blogger.