ΕΣΠΕΔΕ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΟ ΗΡΑΚΛΗ Ο ΤΙΤΛΟΣ

Ολοκληρώθηκε
με απόλυτη επιτυχία η γιορτή του βόλεϊ που οργάνωσε ο ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ και η ΕΣΠΕΔΕ στο κλειστό ΕΑΝΚΙ Ιωαννίνων με τους σημερινούς αγώνες του final four κορασίδων.
Ο ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ κέρδισε στον τελικό τον ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ με 3-0 σετ και κατέκτησε την πρώτη θέση σε αντίθεση με τον ΓΑΣ που πήρε την δεύτερη θέση στην πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα.
Τον 26ο τίτλο σε αναπτυξιακά πρωταθλήματα κέρδισε ο Ηρακλής Ιωαννίνων και μάλιστα χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ στην πορεία προς το κύπελλο. Κέρδισε στον τελικό την ομάδα του ΓΑΣ με 0-3 σετ ( 13-25, 13-25, 13-25 ). Παρά την βασική απουσία της διεθνούς Φοίβης Καρατζόγλου (λόγω τραυματισμού), οι αθλήτριες ήταν σοβαρές και η ανωτερότητά τους δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Είναι ο δεύτερος τίτλος της χρονιάς μετά το πρωτάθλημα των νεανίδων που επίσης κατακτήθηκε χωρίς την απώλεια σετ.
Ο ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ κέρδισε στον ημιτελικό τον ΓΣ ΑΡΤΑ VOLLEY σε ένα παιχνίδι που πήγε να γίνει η πλήρης ανατροπή καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ ισοφαρίστηκε σε 2-2 αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση παίρνοντας θέση στο βάθρο των νικητών.

Ο φίλαθλος κόσμος έδωσε βροντερό παρόν γεμίζοντας το κλειστό της Λιμνοπούλας δείχνοντας ότι διψά για παρόμοιες διοργανώσεις που προάγουν το άθλημα αλλά και τον κόπο των αθλητών.
Η ΕΣΠΕΔΕ σε απονομή που έγινε μετά το τέλος των αγώνων παρέδωσε στις δύο πρώτες ομάδες μέσω των εκπροσώπων της Κυπριανό Κώστα και Γώγο Γιώργο κύπελλο στις δύο πρώτες ομάδες και μετάλλια σε όλους τους αθλητές και προπονητές των τριών πρώτων ομάδων.