ΕΥΚΟΛΑ Ο ΠΑΟΚ -ΜΠΕΣ ΒΓΕΣ Ο ΓΚΟΜΕΖ !

Πλέον ο ΠΑΟΚ χρειάζεται να πάρει δυο σετ (το σύστημα πρόκρισης είναι με βαθμούς) στο Παλατάκι (16/01), ώστε να πάρει τη πρόκριση στους «16» του CEV Cup. Στο παιχνίδι έστω και για λίγες φάσεις, πέρασε ο Χάρι Γκόμεζ, ο οποίος παρουσιάζεται μέρα με την μέρα όλο και πιο έτοιμος.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν (8-3) στο πρώτο σετ, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και ανέτρεψε την εικόνα (15-16). Η Νόβι Παζάρ απάντησε και προηγήθηκε ξανά (21-19), όμως Ντάντε και Σαφράνοβιτς έδωσαν κρίσιμους πόντους στο Δικέφαλο που έκανε το 23-25 και το 0-1.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν μαζί στο σκορ (15-15), όμως μετά το δεύτερο τεχνικό ταιμ-αουτ η Νόβι Παζάρ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15, 24-20) με τον Δικέφαλο να μειώνει με Σακόγλου, Ντάντε (24-22), αλλά το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-22.

Με όπλο του το μπλοκ ο Δικέφαλος επέβαλε τον ρυθμό του στο τρίτο σετ (8-15, 11-18) με τους Σέρβους να μην βρίσκουν λύσεις και τον ΠΑΟΚ να κάνει εύκολα το 1-2 με 15-25.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος μπήκε στο τέταρτο σετ με στόχο να "καθαρίσει" τη νίκη και να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στους "16" και τα κατάφερε. Αρχικά, προηγήθηκε με 13-16, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 16-16, όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος πήρε και πάλι το πάνω χέρι και έκανε το 21-25 φεύγοντας νικητής με 1-3 σετ από τη Σερβία.

1ο σετ: 23-25, 2ο σετ: 25-22, 3ο σετ: 15-25, 4ο σετ: 21-25