ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ -ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ !

Την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν γνώρισε η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Νταφ και Ζουπάνη, ενώ και ο Ντίμα Φιλίποφ δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, ωστόσο, τα έδωσαν όλα και έφεραν στα ίσια την αναμέτρηση (2-2). Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους νησιώτες να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-11.

Στο πρώτο και το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικα και προηγήθηκε με 2-0.  Στο τρίτο σετ ο Θρύλος ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε τα λάθη, με τον Αγκάμεζ να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα στα κρίσιμα σημεία και να μειώνει σε 2-1.  Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο, ανέβασαν τα στατιστικά τους σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους και το κέρδισαν εύκολα με 25-17 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, ο Θρύλος, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα με τον εκνευρισμό στους παίκτες του Μπόσκαν, να είναι έκδηλος, ειδικά μετά από τις αποφάσεις των διαιτητών σε δύο φάσεις της οποίες έχασαν (στο 6-8 ο Ρεϊνάλντο φαίνεται να πατάει γραμμή στο σερβίς, οι διαιτητές δεν δείχνουν την παράβαση και το σκορ γίνεται 6-9 και στο 6-10 σε ένα καρφί του Εφραιμίδη, η μπάλα φαίνεται να φεύγει άουτ με τους διαιτητές να δείχνουν μπλοκ άουτ και το σκορ να γίνεται 6-11). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο σκορ σε 11-13, αλλά τα λάθη κόστισαν στο τέλος, με τον Φοίνικα να κερδίζει το παιχνίδι με 11-15 με κερδισμένο μπλοκ του Μρντακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Τα σετ: 2-3 σε 1:57’ 22-25 (25’), 21-25 (25’), 28-26 (29’), 25-17(22’), 11-15 (16’)