Τρίποντο με το μυαλό στο Final 4

Η Παναχαϊκή έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, όμως ο Δικέφαλος κατάφερε με τη νίκη με 3-1 σετ να ξεπεράσει το εμπόδιο της πατρινής ομάδας και να παραμείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μια εβδομάδα πριν από το Final-4 του Κυπέλλου στη Θεσσαλονίκη.
Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Volleyleague ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφού με το τρίποντο επί της Παναχαϊκής ανέβηκε στους 51β., δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή.

Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να "καθαρίσει" εύκολα το παιχνίδι κόντρα στην Παναχαϊκή, όμως η κακή του εμφάνιση στο 2ο σετ έδωσε τη δυνατότητα στους Πατρινούς να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Γ. Καλμαζίδη βελτίωσε την εικόνα της στο τρίτο και τέταρτο σετ πήρε τη νίκη και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final 4 του Κυπέλλου και στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό το ερχόμενο Σάββατο.

Η εικόνα του αγώνα:

Με τέσσερις άσους, αλλά και πόντους από το μπλοκ ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" σχετικά εύκολα το πρώτο σετ κόντρα στην Παναχαϊκή με 25-18. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν επαφή ως τα μέσα του σετ (15-14), όμως σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (22-16), παίρνοντας λύσεις στην επίθεση από Ανδρεάδη, Σωτηρίου, Τακουρίδη, Στάροβιτς και Ντάντε, οι οποίοι μαζί με τον Σωτηρίου ξεκίνησαν στο παιχνίδι.

Ο Δικέφαλος δεν μπήκε καθόλου καλά στο δεύτερο σετ και επέτρεψε στην Παναχαϊκή με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Ρουμελιώτη να έχει από νωρίς στο δεύτερο σετ το πάνω χέρι (13-19). Ο Καλμαζίδης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας τους Τερζή και Παπαδόπουλο στη θέση Πέτκοβιτς και Σωτηρίου, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν στην ισοφάριση με 16-25.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνήλθαν στο τρίτο σετ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Παναχαϊκή. Αρχικά με τον Σωτηρίου και στη συνέχεια με ασταμάτητο Στάροβιτς από σερβίς και επίθεση και τον Ντάντε "ξύπνησαν" και προηγήθηκαν με 16-9. Τα λάθη των φιλοξενούμενων ανέβασαν και άλλο τη διαφορά (20-10), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 2-1 σετ και 25-13.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, όμως τα συνεχόμενα λάθη της Παναχαϊκής έδωσαν τη δυνατότητα στους παίκτες του Γ. Καλμαζίδη να προηγηθούν με 18-14 και να διατηρούν το προβάδισμα με Ανδρεάδη, Στάροβιτς και Τακουρίδη ως το φινάλε για το 25-20 και τη νίκη με 3-1 σετ.

1ο σετ: 25-18, 2ο σετ: 16-25, 3ο σετ: 25-13, 4ο σετ: 25-20