ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΙΚΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΣΠΑΚ- Η ΑΕΝ ΚΑΙ ΜΕ ΗΤΤΑ 3-2 !

Ο ΣΠΑΚ δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη στα μπαράζ ανόδου στην Α2, γνωρίζοντας τη δεύτερή του ήττα, αυτή τη φορά από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων για την 4η και προτελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου έδειξε περισσότερο απ’ ό,τι έπρεπε αγχωμένη και χωρίς συγκέντρωση για να ηττηθεί με 0-3 σετ από τους Γιαννιώτες που από σήμερα (12/5) είναι κάτοικοι Α2.

Πλέον οι «Τρικολόρε» χρειάζονται «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1 σετ) στην αυριανή (13/5) 5η και τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Πανόραμα για να επιστρέψουν στην Α2, με τους Θεσσαλονικείς να αρκούνται ακόμη και σε ήττα με 3-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι πρωταθλητές ΕΣΠΕΚΕΛ παρουσίασαν σημαντικά κενά στο μπλοκ, μη συνοχή στο κέντρο όπου η ομάδα του Δημήτρη Μάντζιου κατάφερε να «τρυπήσει» τον χώρο μεταξύ πασαδόρου και λίμπερο, ενώ, όταν έβγαλαν αντίδραση, στο 3ο και τελευταίο σετ, ένα μπλακ-άουτ στο φινάλε, δεν επέτρεψε τη μείωση σε 1-2.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων αιφνιδίασε στο πρώτο σετ, καθώς παρουσιάστηκε συμπαγής στην άμυνά του και με πίεση από το σέρβις του δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή και ανάπτυξη του ΣΠΑΚ.

Έτσι οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν με 2-8 και 6-16, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή.

Ο Φώτης Αλεξίου προχώρησε στη συνέχεια σε τρεις αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Γιαννουσά ως λίμπερο Σ. Αλεξίου και Σφακιανάκη για να έρθει η αντίδραση και το 11-17 των γηπεδούχων. Η μείωση του σκορ έφτασε και στο 15-20 με τους Βαϊόπουλο, Αναγνώστου, αλλά το σέρβις άουτ του Γεωργίου που πέρασε στο ματς εκείνη τη στιγμή έφερε  το 16-21.

Τα λάθη στην επίθεση του ΣΠΑΚ συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα ο ΑΓΣΙ να φτάσει στο 0-1 στα σετ χωρίς να ανεβάσει «στροφές» ιδιαίτερα.

Στο 2ο σετ ο ΣΠΑΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-2, αλλά με τον Σφακιανάκη στο σέρβις προσπέρασε για το 3-3. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στο μπλοκ, ενώ ακόμη και όταν αυτό βελτιώθηκε, ο ΑΓΣΙ με πλασέ και με μπλοκ-άουτ κατάφερνε να πάρει πόντους για το 7-9. Τα κενά στην άμυνα του ΣΠΑΚ συνεχίστηκαν και με οι Γιαννιώτες δεν τα άφησαν ανεκμετάλλευτα για το 8-12.

Πάντως, ούτε το τάιμ-άουτ που επιστράτευσε ο Φ. Αλεξίου έφερε την αλλαγή για τους Καρδιτσιώτες, καθώς λίγο αργότερα το σκορ έγινε 8-14.

Στο 3ο σετ ο ΣΠΑΚ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος. Είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τελείωμα των επιθέσεων και αποτελεσματικότητα στο μπλοκ, για να προηγηθεί 6-3 και 9-6 με τους Θάνο, Παπαγεωργίου.

Η συνέχεια στο σετ ήταν ακόμη καλύτερη για τους «Τρικολόρε», με τους Καρρά και Σφακιανάκη να τελειώνουν εύστοχα τις φάσεις για το 17-11 και το 19-14.

Σε αυτό το σημείο ο ΑΓΣΙ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει από την καλή του υποδοχή, μειώνοντας σε 19-16 για το τάιμ-άουτ του ΣΠΑΚ. Η επιστροφή των ομάδων στο παρκέ βρήκε τους Καρδιτσιώτες με τον Καρρά και τον Θάνο σε πρώτο χρόνο να κανουν το 20-17.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι στο 3ο σετ μέχρι το φινάλε, αφού οι ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μείωσε σε 21-20 και μάλιστα να προσπεράσει στο για το 23-24 μετά από παράβαση που υποδείχτηκε στον Ρεζκ. Το τελικό 23-25 προέκυψε μετά από μπλοκ-άουτ του Καρρά.

Τα σετ: 17-25, 17-25, 23-25

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Τ. Παπαγεωργίου, Μαλλιώρας, Θάνος, Βαϊόπουλος, Κ. Γιαννουσάς, Αθ. Αλεξίου, Καρράς, Ρεζκ, Χειμωνέττος (λ), Φατόλας (λ), Γεωργίου, Χατζάτογλου, Αναγνώστου.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Δ. Μάντζιος): Μάντζιος Φ., Κυπριανός Παν., Αλεξίου, Μουζοκές, Χριστάκης, Γεωργάκης, Τάνας, Μητσόπουλος, Μάντζιος Ι., Καρατζόγλου, Στουγιάννος, Κόκκινος, Π. Κυπριανός, Παπαδημητρίου, Ιωαννίδης.
Η διακύμανση των σετ:
1ο σετ: 2-8, 6-16, 9-16, 11-17, 13-19, 14-19, 14-20, 15-20, 17-21, 17-25
2ο σετ: 0-2, 3-2, 6-7, 7-9, 7-11, 8-13, 8-14, 10-14, 12-15, 12-18, 13-19, 16-21, 16-23, 17-25
3ο σετ: 6-3, 9-6, 10-7, 11-7, 17-11, 19-13, 19-16, 20-17, 21-20, 22-21 23-24, 23-25