6ποντο παραμονής για Κηφισιά στην Κομοτηνή

Με ένα…6ποντο παραμονής επιστρέφει από την Κομοτηνή στην Αθήνα η Κηφισιά καθώς οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων με το 3-1 κόντρα στους Θρακιώτες πανηγύρισαν την 3η νίκη τους την φετινή χρονιά, προσπέρασαν τους «κιτρινόμαυρους» και μείωσαν την διαφορά τους στους 2 με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η Κηφισιά ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 12ης αγωνιστικής καθώς η εκτός έδρας νίκη της επί της Κομοτηνής και η ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης τις χάρισαν βαθιά βαθμολογική ανάσα και ελπίδες για το μέλλον.

Οι «κυανόλευκοι» της Αθήνας με τους Χαντ (16), Ρεκ (12) και Λαανε (13) αλλά και με παίκτη αποκάλυψη τον Σπυριούνη (ξεκίνησε βασικός στο δεύτερο σετ και είχε 12 πόντους) πήραν το τρίποντο απέναντι στους Θρακιώτες του Ηλία Κρεούζη και έσπασαν το ρόδι για το 2019.

Μια νίκη ψυχολογίας, αλλά και τεράστιου βαθμολογικού ενδιαφέροντος που βάζει φωτιά στα χαμηλά της Volleyleague και αναπτερώνει τις ελπίδες παραμονής για την Κηφισιά.

Από την άλλη πλευρά η Κομοτηνή είχε σε χαμηλά ποσοστά τον Μουράνγκουα, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες της δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα το 4ο σετ όπου οι γηπεδούχοι θέλοντας να στείλουν το παιχνίδι στο ταϊ-μπρεϊκ προηγήθηκαν με 13-12, ωστόσο η Κηφισιά με ένα σερί 8-0 έκανε το 20-13 και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο που ήρθε με το 25-16 και το 3-1.